Futsal Planet
Futsal Belgium.com
Google.com
 
  UEFA Futsal Champions League preliminary & main round draw
 
Thursday, 4 July 2019

The preliminary and main round draws have been made, with Kairat v Murcia among the ties produced.

All UEFA Futsal Champions League entrants were involved in the preliminary and main rounds as drawn by Encamp player and former footballer Javier Saviola.

Preliminary round draw (27 August to 1 September)
Group A: Kampuksen Dynamo (FIN), Toulon Elite (FRA), KF Tirana (ALB), SMS Viimsi (EST, hosts)
Group B: Lokomotiv Daugavpils (LVA), Shkupi 1927 (MKD, hosts), Cardiff University (WAL), Encamp (AND)
Group C: Futsal Klub Csíkszereda (ROU), Futsal Minerva (SUI), AEK Futs Club (GRE, hosts), Blue Magic FC Dublin (IRL)
Group D: Pinerola Brastislava (SVK), Omonia Nicosia (CYP, hosts), Gazi Üniversitesi (TUR), Vængir Júpiters (ISL)
Group E: TSV Weilimdorf (GER), Allstars Wiener Neustadt (AUT, hosts), Racing Futsal Luxembourg (LUX), Sparta Belfast (NIR)
Group F: Luxol St. Andrews (MLT), Sjarmtrollan Idrettslag (NOR, hosts), Dinamo Chisinau (MDA), Fiorentino (SMR)
Group G: Hovocubo (NED, hosts), London Helvecia (ENG), Lynx FC (GIB), PYF Saltires (SCO)
Group H: Georgians (GEO), Varna City (BUL, hosts), Maccabi Nahalat Yitzhak Tel-Aviv (ISR)
Group I: Leo Futsal Club (ARM), Futsal Gentofte (DEN), KMF Titograd (MNE, hosts)

The nine group winners go through to main round path B (groups already assigned)

Main round draw (8 to 13 October)
Path A
Group 1: Sporting CP (POR, holders), Ekonomac Kragujevac (SRB), Dobovec (SVN, hosts), Mostar SG (BIH)
Group 2: Benfica (POR), Halle Gooik (BEL, hosts), Araz Naxçivan (AZE), Kherson (UKR)
Group 3: Barça (ESP), Ayat (KAZ), Tyumen (RUS), Vytis (LTU, hosts)
Group 4: Kairat Almaty (KAZ), Murcia FS (ESP), Sport Club KPRF (RUS), Berettyóújfalu (HUN, hosts)

The top three teams in each of the four groups progress to the elite round.

Path B
Group 5: Record Bielsko-Biała (POL), Sparta Praha (CZE, hosts), Preliminary round winners Group C, Preliminary round winners Group F
Group 6: Novo Vrijeme Makarska (CRO, hosts), Preliminary round winners Group B, Preliminary round winners Group D, Preliminary round winners Group I
Group 7: Stalitsa Minsk (BLR, hosts), Liburn (KOS), Preliminary round winners Group G, Preliminary round winners Group A
Group 8: Pesaro (ITA), Uddevalla (SWE, hosts), Preliminary round winners Group H, Preliminary round winners Group E

The winners of each of the four groups advance to the elite round.

Calendar
Preliminary round: 27 August–1 September
Main round: 8–13 October
Elite round draw: 14:00CET, 18 October
Elite round: 19–24 November
Finals draw: tbc
Finals: 23 or 24 & 25 or 26 April

courtesy: UEFA.com

 next tournaments:

 OFC Futsal Champions League New Zealand 2019 - final round
 » 5-8 December 2019
 AFC Futsal Championship Turkmenistan 2020 - finals draw
 » 6 December 2019
 Thailand 5 2019
 » 11-13 December 2019
 CONMEBOL Copa America Femenina de Futsal Paraguay 2019
 » 13-20 December 2019
 Futsal Week Winter Cup 2019
 » 17-21 December 2019
 FIFA Futsal World Cup Lithuania 2020 - UEFA qualifying - Elite round
 » 28 January - 2 February 2020
 UEFA Futsal Euro Netherlands 2022 - Qualifying Round
 » 29 January - 1 February 2020
 FIFA Futsal World Cup Lithuania 2020 - CONMEBOL qualifying
 » February 2020
 UEFA Futsal Euro Netherlands 2022 - Qualifying Round Play-Off draw
 » 13 February 2020
 AFC Futsal Championship Turkmenistan 2020 - finals
 » 26 February - 8 March 2020
 FIFA Futsal World Cup Lithuania 2020 - UEFA qualifying - play-off - first leg
 » 9 April 2020
 FIFA Futsal World Cup Lithuania 2020 - UEFA qualifying - play-off - second leg
 » 12 April 2020
 AFC Futsal Club Championship 2020 - qualifiers
 » 12-19 April 2020
 CAF Futsal Africa Cup of Nations Morocco 2020 - final round
 » 17-26 April 2020
 UEFA Futsal Champions League 2019-2020 - Finals
 » 23-26 April 2020
 UEFA Futsal Euro Netherlands 2022 - Qualifying Round Play-Off
 » April 2020
 UEFA Futsal Euro Netherlands 2022 - Qualifying Round Group Stage draw
 » 14 May 2020
 CONCACAF Futsal Championship Guatemala 2020 - final round
 » May 2020
 AFC U-20 Futsal Championship 2021 - qualifiers
 » 12-21 June 2020
 AFC Women's Futsal Championship 2020 - final round
 » 3-12 July 2020
 FISU World University Futsal Championship Poland 2020
 » 19-26 July 2020
 AFC Futsal Club Championship 2020 - finals
 » 6-16 August 2020
 FIFA Futsal World Cup Lithuania 2020 - final round
 » 12 September - 4 October 2020
 FIFA Futsal World Cup Lithuania 2020 - UEFA qualifying - play-off draw
 » 2020
 CONMEBOL Copa America Chile 2019
 » 2020
 UEFA Futsal Champions League 2019-2020 - Finals draw
 » 2020
 ISF World Schools Championship Futsal France 2020
 » 2020
 AFC Futsal Club Championship 2021 - qualifiers
 » 21-28 February 2021
 UEFA Futsal Euro Netherlands 2022 - Qualifying Group Stage Matchday 1 & 2
 » February 2021
 UEFA Futsal Euro Netherlands 2022 - Qualifying Group Stage Matchday 3 & 4
 » April 2021
 AFC U-20 Futsal Championship 2021 - finals
 » 19-30 May 2021
 AFC Futsal Club Championship 2021 - finals
 » 15-25 July 2021
 UEFA Futsal Euro Netherlands 2022 - Qualifying Group Stage Matchday 5 & 6
 » September 2021
 UEFA Futsal Euro Netherlands 2022 - Play-off draw
 » September 2021
 AFC Futsal Championship 2022 - qualifiers
 » 13-24 October 2021
 UEFA Futsal Euro Netherlands 2022 - Play-offs
 » October 2021
 UEFA Futsal Euro Netherlands 2022 - Final tournament draw
 » 2021
 UEFA Futsal Euro Netherlands 2022
 » 19 January - 6 February 2022
 AFC Futsal Championship 2022 - final round
 » 16-27 February 2022
 AFC Futsal Club Championship 2022 - qualifiers
 » 5-13 March 2022
 AFC Futsal Club Championship 2022 - finals
 » 16-25 September 2022

current ranking -
rankingteampointsrank dec 18+/-
dec 18
1 (1) Brazil183910
2 (2) Spain178720
3 (3) Russia165430
4 (5) Portugal164540
5 (4) Argentina164450
6 (6) Iran160360
7 (7) Kazakhstan156570
8 (8) Italy151180
9 (9) Ukraine145990
10 (10) Colombia1454122
>> full rank
 
 fixtures
 results